Bitcoin nákup

Jedním z mnoha důvodů, proč se bitcoin stal tak populárním, je soukromí a anonymita. Možná i proto se kryptoměny v čele s BTC ve velkém používají na černých internetových tržištích, kde se obchoduje s nelegálním zbožím (např. s drogami). Jenže člověk nemusí být drogový dealer, aby bitcoin dokázal ocenit.

Nahradí kryptoměny banky?

Bankovní služby mají své výhody, jako je třeba bezpečnost nebo pojištění peněz. Jenže to vše za cenu toho, že klienti musí tolerovat vysoké poplatky, pomalé platby trvající celé dny, a navíc banky vyžadují všelijaké osobní údaje, což každému nemusí být příjemné. Není divu, že se nápad alternativní platební sítě, která bude decentralizovaná, uchytil. Platební síť bitcoin je nezávislá na bankách, na vládách, a funguje bez zbytečné úřední byrokracie.

Navzdory tomu ale bitcoin není anonymní, ale spíše pseudo-anonymní. Míra soukromí totiž závisí na tom, jak k bitcoinu budete přistupovat. Záznamy o všech platbách v síti se ukládají do veřejné elektronické účetní knihy (tzv. blockchain). Záznamy nepracují se jmény, ale s bitcoinovými adresami (něco jako číslo účtu). Jakmile ale někdo zjistí vaši adresu, může si dohledat i vaše odchozí a příchozí platby.

Bitcoin – nákup internetové měny bez internetu

Když nakupujete bitcoin přes směnárny a burzy, musíte poskytovat kopie osobních dokumentů, takže o anonymitě nemůže být řeč. Chcete-li bitcoin koupit anonymně, musíte zvolit jinou metodu. Ideálním řešením je nákup bitcoinů offline. Bitcoin nákup můžete provést osobně. Prodejce byste ale měli znát anebo si jej alespoň prověřit. Pokud vám nákup BTC osobně nepřipadá bezpečný, existují také bitcoinmaty. Jedná se o automaty, pomocí kterých si můžete bitcoin koupit za české koruny. Bitcoinmatů je v Česku necelá dvacítka a některé z nich umožňují také nákup litecoinů.

Nákupy z bitcoinmatů jsou bezpečné a anonymní (transakce do 25 000 Kč nevyžadují ověření). Výhodou je také to, že zaplatíte v CZK. To, co ušetříte na převodu měny, zaplatíte ale pravděpodobně kvůli kurzovním ztrátám. Anonymní nákup bitcoinu do 25 tisíc Kč bez ověření mimochodem umožňují i některé online směnárny.  Pokud ovšem platíte přes internet (např. ze svého bankovního účtu nebo z karty), tak nikdy nedosáhnete takové anonymity, jako když si BTC koupíte za hotovost. Příznivci nejznámější kryptoměny mají ovšem možnost bitcoin koupit nebo prodat přes tuzemskou směnárnu Easycoin s tím, že zaplatí hotovostí na libovolné partnerské pobočce.